Skip to content

RITA díj, 2017

Richter Gedeon Nyrt., Budapest, 2017

2017-ben már 7. alkalommal díjazták a Richter Gedeon dolgozóit, munkatársait kiemelkedő innovációs csapatmunkájuk elismeréseként. A RITA díjat (Richter Innovatív Tudásalap Díj és Archívum) azok a projektek érdemelhetik ki, melyek csapatmunkával, innovatív módon nyújtanak megoldást egy-egy gyakorlati jellegű problémára.

A dorogi Richter Gedeon üzemben már több mint tíz éve sikeresen végeznek különböző oldószerelegyek regenerálását. Az oldószer-regenerálás ugyan nem fő tevékenysége az üzemnek, mégis a profilt meghatározó technológiák (kromatográfiás tisztítás, kristályosítás mikronizálás) mellett ez az „üzletág” is igen fontos részét képezi az itteni szteroid alapú hatóanyaggyártásnak. A regenerált oldószerelegyek felhasználása kizárólag üzemen belül történik. Az elmúlt években fokozatosan növekedett az igény olyan hatóanyagok iránt, amelyek előállításánál valamelyik fázisban kromatográfiás tisztítást alkalmaznak. Ahogy növekedik a kromatografált termékek iránti kereslet, úgy növekedik az üzem oldószer szükséglete és belső oldószerforgalma. 2016-ban pl. több mint 1200 tonna oldószerelegyet regeneráltak. Ennek biztosítása igen nagy regenerálási-, illetve belső tárolási kapacitást feltételez és az oldószer regenerálás, mint kiegészítő technológiai folyamat termelékenységének és rugalmasságának javítását teszi szükségessé.

A cél ennek megfelelően az volt, hogy tovább fejlesszük az oldószer regenerálást, ami közvetve hozzájárul a csarnok kromatográfiás kapacitásának növeléséhez. Ezen túlmenően annak a feltételeit is meg kívántuk teremteni, hogy két különböző nyers hatóanyag, vagy intermedier párhuzamos tisztítására legyen lehetőség.

Egymástól független oldószer regeneráló gyártósorok kialakítására törekedtünk, ami sikerült. Az új koncepció mentén sikerült olyan megoldást kidolgozni, amely lehetőséget nyújt két kromatografált termék egyidejű gyártására, növelve ezáltal az üzem termelékenységét és rugalmasságát a bővülő kapacitás mellett. A tartályok szoftveres vezérlése, társ tartályokkal való kommunikációja és együttműködése, valamint a magasszintű batch recepttúra a meglévő ABB 800xA folyamatirányító rendszerbe került leprogramozásra. A pályázatban bemutatott komplex megoldást több tényező alkotta. Ezek közül a legfontosabbak: az erőforrások és lehetőségek felmérése, technológiai változtatások bevezetése, új bekeverő tartályok telepítése, meglévő tartályok bevonása, folyamatok automatizálása, alternatív készülékhasználat stb. 

A megvalósított ötlet és munka megkapta a RITA díj elismerést. A Contro-Net Kft, mint külsős munkatárs vett részt a projektben, és segítette a vezérlés, receptkészítés és a fejlesztés egyéb szoftveres igényeinek kielégítését.

<- Vissza az elismeréseinkhez